Uzdrowisko Józefów?

Moi przyjaciele i wielu znajomych z nostalgią wspomina czasy, gdy do Józefowa i Świdra przyjeżdżali kolejką ludzie, aby odpocząć. W naszych prywatnych rozmowach stale przewija się wątek uczynienia z Józefowa – na powrót – miasta letniska, a może nawet miasta – uzdrowiska. Czy Józefów jest na to gotowy?

Oto, czego potrzeba, aby potraktować miasto, jak uzdrowisko: miasto musi dysponować walorami leczniczymi oraz właściwościami klimatycznymi. Trudno zaprzeczyć – mamy je w 100%: sosny,  lasy i dwie rzeki, które są w zasięgu spacerów i niemal krzyżują się na naszych oczach. Szlaki rowerowe i piesze. Kilka zabytkowych bunkrów, a w bliskiej okolicy historyczne budynki.

Co więc przeszkadza, aby uczynić miasto uzdrowiskiem?

  • Może to, że nie mamy szansy przyjąć kuracjuszy, bo nie dysponujemy miejscami do przeprowadzenia kuracji: szpitali i sanatoriów?
  • Może to, że wraz z zażegnaniem chorób pulmonologicznych Józefów, Otwock, Świder przestały być poszukiwanymi miejscami do odbycia kuracji?
  • A może to, że zarząd miasta nie ma żadnego planu, ani nawet pomysłu na przywrócenie miastu tej oczekiwanej funkcji?
  • A może to, że z powodu przestarzałej infrastruktury (piece i smog itd.) lub nie istniejącej odpowiedniej infrastruktury daleko nam do obiecywanych sosnowych klimatów?

Wg Wikipedii  w Polsce za uzdrowiska uznanych jest 45 miejscowości i przyjmują rocznie prawie 573 tyś kuracjuszy. Aby miasto Józefów mogło uzyskać status uzdrowiska musi spełnić wszystkie warunki omówione w ustawie (Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1056)

Podziel się:

1 myśl o “Uzdrowisko Józefów?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *