Znaczenie rzeki Świder dla mieszkańców Józefowa

To jest bardzo ważny wpis. Dziękuję, Bożena Wyszyńska, za Twój głos. Te dwie rzeki, które przepływają w naszym sąsiedztwie są niesamowitą wartością. A tymczasem łatwo przychodzi nam zapominanie, że w ogóle istnieją. Przeczytajcie ten bezcenny głos i dajcie znać, jak Wam się podoba. I co dorzucilibyście od siebie w ramach tworzenia przyjaznej przestrzeni w Józefowie. 

Bożena Wyszyńska jest z wykształcenia politologiem (doktorat UW), ukończyła Wydział Prawa i Administracji oraz Podyplomowe Studia Dziennikarstwa na UW. Pisze zawodowo oraz hobbystycznie – prowadzi bloga Prokobieta50plus. Należy do klubu Prokobiet50plus, gdzie styka się z grupą niezwykłych, aktywnych i przedsiębiorczych kobiet.

Świder kołem zamachowym

Świder może stać się kołem zamachowym wieloletniego, wielopłaszczyznowego rozwoju miasta Józefowa. To do tej pory niewykorzystany potencjał dla budowania miejskiej wspólnoty, której społeczne i ekonomiczne potrzeby mogłyby być zaspokajane na miejscu, w Józefowie. A przynajmniej znaczna część tych potrzeb. Istotą jest dobre samopoczucie mieszkańców, estetyka otoczenia, bezpieczeństwo, miejsce pracy w pobliżu miejsca zamieszkania, miejsca wypoczynku dla różnych oczekiwań społecznych, rozwinięta infrastruktura, w tym pomyślana dla komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej, rolkarskiej oraz dla użytkowników innych pojazdów, zarówno inwalidzkich, jak i nowych technologicznie. To również przestrzeń dla obiektów mieszkalnych i usługowych. Celem jest budowanie więzi społecznych, w tym więzi międzypokoleniowych. I, co ważne, stopniowe zmniejszanie kosztów infrastruktury. Ważne jest także aktywne włączenie mieszkańców do współdecydowania przez samorząd terytorialny w procesie decyzyjnym (np. budżet obywatelski).

Inteligentne miasto v. miasto-letnisko

Równie ważnym, wręcz koniecznym elementem rozwoju Józefowa musi stać się zmierzanie w kierunku tzw. inteligentnego miasta, który – w ogólnym zarysie, spłaszczając zagadnienie – polega na wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w mieście w połączeniu z pracą nad zmianą świadomości mieszkańców w tym zakresie (wykorzystywana kreatywność obywateli,  efektywnie działające miejskie podmioty administracyjne i gospodarcze w oparciu o transparentne i egzekwowane procedury, szerokopasmowy dostęp do przestrzeni cyfrowej, e-usług, także administracyjne i zarządzanie wiedzą (on-line) w połączeniu ze śmiałością oraz umiejętnością osób zarządzających miastem do podejmowania oraz rozwiązywania problemów, szczególnie tych, które pojawiły się w mieście pierwszy raz. Istotna jest prędkość owej reakcji na rozwiązywanie problemów. Wszystkie wymieniony przekładowo elementy zaplecza rozwoju Józefowa będą możliwe po przyjęciu wieloletniego planu rozwoju Józefowa – Miasta Letniska.

Jak przyciągnąć turystów z kraju i zagranicy?

Umiejscowienie Józefowa w sąsiedztwie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, przepływającym Świdrem z bobrami nad brzegiem i matką polskich rzek – Wisłą, zamykającą miasto z drugiej strony, to rzadki zespół walorów przyrodniczych, mogący przyciągnąć turystów z kraju, z zagranicy, o najróżniejszych preferencjach wypoczynkowych, dla których można przygotować bazę turystyczną o najróżniejszych cechach (przykłady):

Coś dla miłośników przyrody

 • Szlaki obserwacji ornitologicznej (dla amatorów, dzieci, znawców). W tym obszarze istnieje wiele możliwości, np. współpraca z uczelniami wyższymi, nadleśnictwem, szkołami, przedszkolami, organizacjami pozarządowymi)
 • Program rewitalizacji sosny mazowieckiej (współpraca z dendrologami, wolontariat młodzieży)
 • Program Czysty Las (wolontariat, ngo, policja, straż miejska, szkoły, przedszkola), budowa Muzeum przyrody Świdra
 • Trasa Survival (szkoły, biura podróży, kluby fitness, kluby sportowe, nadleśnictwo, straż miejska)

Coś dla miłośników historii

 • rozwinięty program zwiedzania Świdermajerów (stały program artystyczno-turystyczny)
 • muzea (wsparcie istniejących) oraz współpraca z organizacjami pozarządowym

Coś dla miłośników sportu

 • Przygotowanie informatora o istniejących miejscach do uprawiania sportu w mieście
 • Trasy dla wycieczek pieszych (np. jak w Holandii), Nordic Walking, rowerowych z podziałem na stopień trudności z uwzględnieniem miejsc wartych obejrzenia ze względu na ich wartości historyczne, społeczne i przyrodnicze
 • Wsparcie dla niskodochodowych aktywności sportowych i rekreacyjnych
 • Nowe formy sportu (szczególnie dla młodzieży i seniorów)
 • Aktywizowanie mieszkańców do uczestnictwa w zajęciach (np. stałe otwarte zajęcia w różnych częściach miasta, pokazy, interaktywne zajęcia)

Coś dla miłośników sztuki

 • Program Artystyczny (warsztaty rzeźbiarskie, plenery malarskie, fotograficzne). Współpraca z miejscowymi artystami, związkami artystycznymi, uczelniami
 • Segmenty ofert z uwagi na obszary zainteresowań

Inne

 1. Inne, np. stworzenie przestrzeni dla graffiti, budowa lodowiska przy stacji PKP, bezpieczne trasy dla rolkarzy, upowszechnianie zachowań pro-społecznych w sferze kultury, np. poszanowanie dla ciszy sąsiedzkiej, bez wystawiania muzyki do ogrodu lub aut z włączonym bardzo głośna muzyką, uwrażliwianie na odmienne potrzeby sąsiadów i mieszkańców, stworzenie miejsc do głośnych zabaw, również dla małych grup (klub zabaw) bez zakłócania spokoju innych mieszkańców itd.

Miejsca pracy

Wymienione przykłady w naturalny sposób generują nowe miejsca pracy dla całej infrastruktury przedsięwzięcia. Korzystają na tym mieszkańcy, wpływają pieniądze do budżetu miasta od osób zajmujących się turystyką, powstaje rynek usług turystycznych i wypoczynkowych. Konieczne będą inwestycje (np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego) w miejsca noclegowe, bary szybkiej obsługi, kawiarenki, restauracje, klub młodzieżowy, aktywny ośrodek artystyczno-kulturalny, bogata oferta sportowa, program zbiórki odpadów miejskich przy zwiększonej ilości odwiedzających itd.

Oczywiście, przedstawione pomysły stanowią pewną wizję możliwą do zrealizowania w wiele lat, na pewno nie w ramach jednej kadencji. Ale może wystarczy odwagi i determinacji dla rozpoczęcia nowego kierunku „Świder dla Józefowa”. Życzmy tego sobie i młodszym pokoleniom.

Bożena Wyszyńska, Józefów, lipiec 2018,

Koniecznie odwiedźcie stronę PROKOBIETA, którą prowadzi Bożena. To strona kobiet, które łamią stereotypy:D

Podziel się:

1 myśl o “Znaczenie rzeki Świder dla mieszkańców Józefowa”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *