Przedwyborcze rozdawnictwo. Czy pieniądze naprawdę podobają się wyborcom?

Ostatnio często słyszę pytanie od przyjaciół, a nawet od obcych ludzi, którzy zaczepiają mnie, gdy robię zakupy. Pytają mnie o to, czy jest możliwe, aby z budżetu miejskiego wygospodarować pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek itd.?

500+

Oczywiście, to jest bardzo trudne pytanie. Mamy w tej chwili, w kraju, potężny precedens rozdawnictwa – tzw. “500+”.  Moje wypowiadanie się dzisiaj na temat budżetu miasta  – czy można dać dodatkowe 500 osobom, czy nie można – może zostać źle odebrane. Bo przecież, jako kandydat na burmistrza, aby podjąć taką decyzję, muszę dysponować pełnymi danymi.

Oczywiście, zawsze, wszyscy chcą zarabiać więcej, bo pieniędzy nigdy nie jest za mało w domowym budżecie. Jednakże miasto ma zobowiązania na kolejne lata. Domyślam się, że budowa oczyszczalni, dróg, ścieżek rowerowych itd – to są milionowe kwoty – i wiem, że podwyżki pracownikom administracyjnym mogą się należeć. Będę mogła wypowiedzieć się na ten temat dopiero po przeanalizowaniu danych – dzisiaj w ogóle nimi nie dysponuję.

Niemniej, noszę w sercu dużą wątpliwość. Mój tata zawsze mnie uczył, że przejeść można wszystko. A trzeba inwestować. I ja się tego trzymam. Konsekwencje rozdawnictwa, odczuwamy wszyscy.

Budżet miasta jest taki sam, jak Państwa portfel

Raczej zachęcam Państwa do podejmowania dobrych wyborów. Dobrze, że pytacie mnie o moje stanowisko, ale miejcie, proszę, na uwadze, że budżet miasta jest taki sam, jak Państwa portfel. Gdy wydaje się na jedno – to trudniej kupić, coś innego… I nie mówimy przecież o kawie, której, jak się nie wypije – to nic wielkiego się nie stanie. My mówimy np. o miejscach dla maluchów w żłobkach, o domu dla potrzebujących rodzin, o nowym przedszkolu w Michalinie czy o monitoringu miejskim. To są realne tematy, które od wielu lat zalegają w szufladach burmistrza i trzeba się nimi w końcu zająć… A także tym, jak pogodzić oczekiwane przez pracowników podwyżki, z zaplanowanymi wydatkami i moimi, i moich radnych, planami na rozwój miasta…

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *