Jak Europejczycy realizują swoje prawa cyfrowe?

Poniżej przedstawiam ciekawy artykuł, który zamieszczony został na stronie Punktu Informacji Europejskiej – europe direct Warszawa, dotyczący dostosowania jednolitego rynku UE do epoki cyfrowej – usunięcie barier regulacyjnych i przejście od 28 indywidualnych rynków do jednego wspólnego rynku. Być może niektórych z Was to zaciekawi.

 

Tego lata Europejczycy podróżujący po UE będą po raz pierwszy korzystać z tak szerokiej oferty praw cyfrowych.

Po zniesieniu roamingu przyszedł czas na dostęp do internetowego abonamentu na telewizję, filmy, transmisje sportowe, muzykę czy e-książki. Przepisy w dziedzinie ochrony danych zapewniają lepszą kontrolę nad danymi osobowymi.  Europejczycy zaczynają odczuwać korzyści z jednolitego rynku cyfrowego – mówi komisarz Andrus Ansip.

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego.
Tego lata Europejczycy będą mogli oglądać swoje ulubione programy telewizyjne i wydarzenia sportowe, podróżując po całej UE. Przed końcem tego roku będą również mogli kupić bilety na imprezy muzyczne lub wynająć samochód przez internet z dowolnego miejsca w UE bez blokowania geograficznego czy przekierowywania na inne strony.

Věra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.
Świat cyfrowy oferuje ogromne możliwości, ale stawia przed nami także wyzwania; jak na przykład to, że nasze dane osobowe są cenne dla wielu przedsiębiorstw. Dzięki nowoczesnym przepisom, które wprowadziliśmy w dziedzinie ochrony danych, Europejczycy zyskali kontrolę nad swoimi danymi, podczas gdy robią zakupy, rezerwują wakacje czy po prostu surfują po internecie.

Mariya Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.
Ułatwiamy codzienne życie naszych obywateli dzięki takim inicjatywom jak zniesienie opłat roamingowych czy bardziej bezpieczne środowisko internetowe. Jeszcze więcej pozytywnych zmian dla konsumentów i przedsiębiorstw nastąpi, kiedy zrealizujemy wszystkie nasze cyfrowe inicjatywy.

Prawa cyfrowe już stosowane w życiu codziennym

  • Od czerwca 2017 r. Europejczycy mogą korzystać ze swoich telefonów komórkowych podczas podróży po UE, tak samo jak u siebie w kraju, bez dodatkowych opłat. Od momentu zniesienia opłat roamingowych na terenie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego pobrano ponad pięciokrotnie więcej danych i wykonano prawie dwa i pół raza więcej połączeń telefonicznych.
  • Od kwietnia 2018 r., podróżując po całej UE, konsumenci mogą także korzystać z usług online w zakresie treści, takich jak filmy, seriale i transmisje sportowe, na które wykupili dostęp w swoim kraju.
  • Dzięki nowym przepisom w dziedzinie ochrony danych, które obowiązują w całej UE od 25 maja 2018 r., Europejczycy mogą bezpiecznie przenosić dane osobowe między dostawcami usług takich jak przechowywanie w chmurze lub poczta elektroniczna. Każdy ma teraz prawo wiedzieć, w jaki sposób gromadzone są dane osobowe, a także czy jego dane nie zostały w nieuprawniony sposób ujawnione lub wykradzione. „Prawo do bycia zapomnianym” nakazuje usunięcie danych osobowych na wniosek, jeżeli przedsiębiorstwo nie ma uzasadnionego powodu, by je przechowywać.
  • Ponadto przepisy w zakresie neutralności sieci, które obowiązują od wiosny 2016 r., zapewniają wszystkim Europejczykom dostęp do otwartego internetu, gwarantując im nieograniczoną swobodę w wyborze treści, aplikacji, usługi i informacji.

Co dalej?

Część praw cyfrowych już obowiązuje, ale jeszcze więcej wejdzie w życie w nadchodzących miesiącach. Od września Europejczycy będą mieli prawo do jeszcze szerszego stosowania krajowej identyfikacji elektronicznej (eID) celem uzyskania dostępu do usług publicznych w całej UE.

Od grudnia do swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału dojdzie jeszcze swobodny przepływ danych nieosobowych, dzięki któremu wszyscy uzyskają dostęp do lepszych i bardziej konkurencyjnych usług przechowywania i przetwarzania danych w UE. Przedsiębiorcy natomiast będą mieli prawo do decydowania o tym, gdzie w UE będą przechowywać i przetwarzać różne rodzaje danych.

Od 3 grudnia Europejczycy będą mogli dokonywać zakupów przez internet bez nieuzasadnionych ograniczeń, niezależnie od tego, gdzie w UE się znajdują. Nie będą już mieli problemów ze stronami internetowymi, które blokują im dostęp lub przekierowują ich na inne strony tylko dlatego, że dany klient lub jego karta kredytowa pochodzą z innego kraju.

Od przyszłego roku mieszkańcom UE łatwiej będzie porównywać ceny usług doręczania paczek; będą też mogli skorzystać z tańszych transgranicznych usług doręczania paczek.

Uzgodnione przepisy dotyczące podatku od wartości dodanej w handlu elektronicznym umożliwią przedsiębiorcom załatwianie wszystkich transgranicznych spraw związanych z VAT za pomocą jednego portalu internetowego i w ojczystym języku.

Dzięki przyjętemu niedawno Europejskiemu kodeksowi łączności elektronicznej obywatele UE będą mogli zmieniać dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych w prostszy sposób. Zyskają też prawo do otrzymywania publicznych ostrzeżeń za pomocą telefonów komórkowych w sytuacjach wyjątkowych. Nowe przepisy zagwarantują także lepszą i bardziej przystępną cenowo łączność w UE.

Zaktualizowane przepisy dotyczące mediów audiowizualnych zapewnią Europejczykom prawo do bezpiecznego środowiska internetowego, które chronić ich będzie przed nawoływaniem do przemocy, mową nienawiści, terroryzmem, pornografią dziecięcą, rasizmem i ksenofobią.

 

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *