Metropolia ma sens. Odcinek 1

Temat ten jest dość obszerny i wielowątkowy dlatego postanowiłam podzielić go na części. Chcę wyjaśnić każdemu, że metropolia ma sens.

Wszystko zaczęło się od podjęcia przeze mnie, w 2014 roku, pracy w Urzędzie Miasta Józefowa. Jak to mówią na mieście: “Obiecanki cacanki, a głupiemu radość”. Zamiast spełnionego marzenia o pracy w typowych inwestycjach – jestem z wykształcenia budowlańcem – zostałam Koordynatorem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. W związku z tym, że nikt nie za bardzo wiedział, o co w tym chodzi, musiałam poradzić sobie sama.

Czym są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego?

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego ( ZIT WOF) to instrument przyczyniający się do realizacji strategii rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych, poprzez realizację zintegrowanych projektów współfinansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Dla Kowalskiego oznacza to tyle, że dzięki ZIT WOF realizowane są strategiczne cele, w tym niektóre inwestycje. Ot choćby wygodne ścieżki rowerowe, które wreszcie pozwalają dostać się rowerem, aż do Halinowa czy do Wiązownej. Bo Zintegrowane Inwestycje Terytorialne umożliwiają miastom, takim, jak nasze, realizowanie wspólnych przedsięwzięć. A wszystko to w ramach współpracy. Wkładamy w te inwestycje z budżetu, tyle ile musimy. A z tego, co zostaje możemy realizować inwestycje lokalne, nie nadające się do finansowania unijnymi pieniędzmi.

Dzięki ZIT możemy współpracować z gminami sąsiadującymi

To oznacza dodatkowo, że dzięki ZIT możemy zrobić to wszystko, co było dotąd największym ograniczeniem: współpracować z gminami sąsiadującymi. Wyobrażacie to sobie: jeden telefon do wójta Wiązownej i już współpracujemy. Dwa e-maile do urzędu w Otwocku i jesteśmy gotowi ruszać z pomysłami, które leżą od bardzo dawna w szufladzie.

Brzmi wspaniale?

A to nie wszystko.

Trzy cele działania w ramach ZIT

Zgodnie z Umową Partnerstwa z dnia 21 maja 2014 r. zawartą pomiędzy Polską a komisją Europejską, mamy trzy cele działania w ramach ZIT:

  • promowanie partnerskiego modelu współpracy różnych jednostek administracyjnych w miejskich obszarach funkcjonalnych;
  • zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji poprzez realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby oraz problemy miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie;
  • zwiększenie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.

A po naszemu oznacza to tyle, że możemy działać w obszarach najtrudniejszych: na styku sąsiadujących miast oraz skutecznie rozwiązywać problemy mieszkańców dbając o wysoką jakość życia i doskonałe warunki biznesowe. To wszystko ma być tworzone w oparciu o kreatywność mieszkańców, potencjał współpracy i nowe technologie.

Następny materiał już niebawem. Jeśli chcesz otrzymać informację, że już się pojawił zapisz się do moich cotygodniowych listów. KLIKNIJ TUTAJ. Dowiesz się pierwszy o nowym materiale.

 

 

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *