Czy wiecie jak racjonalnie gospodarować energią w Waszym biurze?

Krzysztof Żmijewski – Energetyczny Wizjoner

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Żmijewski

W czasie studiów przekazywał mi swoję energię, wiedzę i pokazał jak ważna jest walka o zrównoważony rozwój, poprawę efektywności energetycznej, ochronę klimatu, jak racjonalnie użytkować energię i zasoby natury. Byłam bardzo dumna, że mnie uczył.  Niestety odszedł od nas w 2015 roku ale wiedza, pasje, które przekazał i zaszczepił w innych są najlepszym świadectwem jak wartosciowym był człowiekiem.

Dlatego dzisiaj chcę podzielić się z Państwem właśnie tą wiedzą i pasją. Krótko opiszę co zrobić aby zaoszczędzić energię w biurach. Widzimy, że cena energii ciągle wzrasta dlatego stoimy w obliczu podjęcia działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej.

Zacznijmy zarządzać

Stwórzmy dokument, politykę środowiskową,  określający obecny stan, zdefiniujmy działania i określmy cele i konkretne rozwiązania. Dokument ten powinien służyć kreowaniu wizerunku Państwa firmy jako odpowiedzialnej za stan środowiska. Oczywiście można wprowadzać system zarządzania środowiskiem oparty na normie ISO 14001 lub Rozporządzeniu EMAS ale można po prostu przyjąć pewien model zarządzania: stworzyć politykę środowiskową, planować, wdrażać i funkcjonować, sprawdzać i podejmować działania korygujące, dokonywać okresowych przeglądów, ciągle się doskonalić.

Zarządzanie energią – to nic innego jak świadome użytkowanie i monitorowanie zużycia energii. Ważne jest również to abyśmy dbali o stan techniczny urządzeń. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyśmy wyciągali wnioski. Dzięki narzędziom analitycznym, których używamy w naszym systemie m.in. możemy:

 • optymalizować zużycie energii
 • odpowiednio określić/zredukować wielkość mocy zmówionej do budynku

Urządzenia biurowe – odpowiednio użytkujmy

Czy wiecie Państwo ile energii zużywają urządzenia biurowe w Waszej firmie? Może to być nawet 20-30 % całkowitego zużycia. Dlatego warto pochylić się nad tym tematem.

 1. Wyłącz wszystkie komputery i monitory, gdy z nich nie korzystasz.
 2. Uaktywnij w swoim komputerze funkcję oszczędzania energii a zamiast wygaszacza ekranu ustaw automatyczne wyłączanie się monitora i jeszcze jedna kwestia – jasne tło pulpitu jest bardziej energooszczędne niż ciemne.
 3. Jeśli możesz wybierz  laptop zamiast komputera stacjonarnego, jest on bardziej efektywny energetycznie.
 4. Jeśli używamy laptopa, zaraz po naładowaniu baterii odłączajmy go z sieci i nie zostawiajmy zasilacza podłączonego do gniazdka.
 5. Drukarka laserowa w porównaniu do drukarki atramentowej jest urządzeniem energochłonnym. Włączmy w niej tryb oszczędzania energii. Szkice, dokumenty wewnętrzne, czy druki robocze drukujmy na drukarkach atramentowych. Unikając drukowania wiadomoście-mail i niepotrzebnych dokumentów zmniejszamy nie tylko zużycie tonera ale również papieru i energii. Pamiętaj, że do produkcji papieru potrzebna jest również energia. Jeśli możesz wykorzystuj drugą stronę papieru.
 6. Dla kserokopiarki najlepszym rozwiązaniem jest zebranie większej ilości materiału do kopiowania. Wtedy trzeba włączyć urządzenie, które najwięcej energii zużywa na rozgrzanie bębna, oczywiście wykonać swoją prace i wyłączyć urządzenie.
 7. Jeśli macie w swoich biurach automaty do zimnych i ciepłych napoi i jeśli jest to możliwe to wyłączajcie je na noc.
 8. Czajnik elektryczny: najlepiej z płytą grzewczą zamiast grzałki a wody gotujcie tyle ile jest potrzeba w danym momencie. I pamiętajcie proszę aby systematycznie usuwać kamień z powierzchni grzejnych czajnika.
 9. Lodówka generuje największe koszty zużycia energii. Przy zakupie pamiętajcie o klasie energetycznej A++ i o odpowiedniej wielkości.

O tym czy i w jakim stopniu sprzęt jest energooszczędny informuje etykieta energetyczna. Czytajcie je uważnie bo dzięki nim możecie łatwo porównywać różne modele urządzeń i dokonywać optymalnych wyborów.

Skuteczne angażowanie pracowników

Racjonalne używanie energii to zaangażowanie pracowników. Trzeba to odpowiednio zaplanować a ochrona środowiska i chęć ograniczenia kosztów ponoszonych na energię to bieżąca potrzeba. Tak na marginesie można w tym przypadku zastosować model 50/50, który zaangażuje bardziej pracowników. Po prostu jako pracodawca możesz podzielić się po połowie oszczędnościami z pracownikami. Uwierz, to działa.

Jeśli szukacie pomysłów na usprawnienie wsród zespołu poniżej przedstawię kilka metod:
1. Daj szansę pracownikom aby ocenili bieżącą sytuację. Przedstawili swoje propozycje.
2. Zagłosujcie nad nimi.
3. Przeprowadźcie pomiary, które zobrazują zużycie energii
4. To o czym pisałam wyżej, podzielcie się oszczędnościami. Nic Cie to nie kosztuje 🙂

Jeśli będziecie planowali kampanię musicie podzielić ją na pewne etapy:

 • analiza zużycia energii
 • plan działania
 • wyznaczenie osoby odpowiedzialnej, budowa zespołu
 • przekazanie wiedzy
 • oznaczenie celów
 • kontrola realizacji celów
 • zapewnienie odpowiedniej komunikacji
 • NAGRODA

Energooszczędne oświetlenie

W tym zakresie możesz zaoszczędzić od 10% do nawet 80% kosztów energii. Wszystko zależy od stanu instalacji i zastosowanych rozwiązań.

 • Oświetlenie miejsca pracy jest bardzo ważne i. w znaczący sposób wpływa na komfort pracy oraz jej wydajność.
 • Wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne
 • Wprowadź zasady racjonalnego korzystania z oświetlenia

 

Jak racjonalnie gospodarować energią można jeszcze długo pisać. Temat rzeka, dlatego zachęcam Państwa do zapoznania się ze specjalną platformą e-lerningową o efektywności energetycznej – START2ACT

Ma ona na celu angażowanie europejskich start-upów oraz nowopowstałych MŚP w działania prowadzące do użytkowania energii w sposób zrównoważony.

 

W kolejnym artykule napiszę o możliwości poprawienia lokalnej polityki energetyczno – klimatycznej poprzez system certyfikacji  i odpowiedniego zarządzania jakością a także jak oszczędzać energie we własnym domu.

 

E-learning to efektywna pod względem kosztów i nie zajmująca wiele czasu metoda szkolenia. Nasze szkolenie umożliwia młodym MŚP i startupom korzystanie z krótkich modułów kursu, zawierających użyteczne wskazówki dotyczące efektywności energetycznej. Dołącz do szkolenia, wstrzymaj i zrestartuj w dowolnym momencie i czerp korzyści z nauki online START2ACT!

Uczestnicy kursu, po rozwiązaniu quizu sprawdzającego wiedzę, otrzymują certyfikat e-lerningu START2ACT.

Podziel się:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *